fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Wnioski z osiemnastu Okrągłych Stołów o stanie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce.

We wtorek 4 lipca b. roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP przy Okrągłym Stole wokół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży odbyło się podsumowanie dotychczasowych rozmów, debat, wysłuchań przy regionalnych okrągłych stołach. Spotkań z młodzieżą i specjalistami, których konieczność zorganizowania była odpowiedzią Lewicy na coraz gorszy stan polskiej psychiatrii, wręcz jej zapaść i przerażającą liczbę prób samobójczych i samobójstw dzieci i młodzieży.

PAŃSTWO POLSKIE W SPRAWIE ZDROWIA PSYCHICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY POLEGŁO!!!

Rozpoczynając Okrągły Stół jego inicjatorka Paulina Piechna-Więckiewicz - wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy przywitała i wprowadziła przybyłych w szczegóły podsumowania spotkań regionalnych, które dotychczas odbyły się już w 18 miastach, w tym m.in. w RADOMIU. Spotkań, podczas których dyskutowano nad najbardziej efektywnymi sposobami na walkę z kryzysem psychicznym wśród najmłodszych.

 53022545683 83e42583c3 o

Obecny współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który objął patronat nad tą inicjatywą,  zaznaczył, że problem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, to problem ponadpartyjny, bo dotyczy wszystkich, niezależnie od światopoglądu, problem który powinien być potraktowany priorytetowo i rozwiązany niezależnie od tego, które ugrupowanie będzie u władzy.

53022226374 fb082c4a4c 6k

Trzeba głośno powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość będąc u władzy od 8 lat, nie zrobiło kompletnie nic by tą sytuację naprawić. Wręcz przeciwnie, za rządów tego ugrupowania i jego koalicjantów, sytuacja znacząco się pogorszyła, a politycy PiS niezmiennie od lat szczują na najsłabszych, którzy sami bronić się nie mogą, co wpływa znacząco na pogarszający się ogólny stan zdrowia psychicznego młodych.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych zwrócili uwagę, że gdyby profilaktyka zdrowia psychicznego była prowadzona w szkołach od najmłodszych lat, dałoby to młodym ludziom narzędzia do radzenia sobie z problemami z jakimi mierzą się każdego dnia, a ogólna kondycja psychiczna społeczeństwa byłaby na zdecydowanie lepszym poziomie. Niestety tak się nie dzieje, mimo znacznego, coraz większego zaangażowania różnych stowarzyszeń, fundacji, czy osób indywidualnych. Organizacje pozarządowe w normalnie, prawidłowo działającym państwie powinny być wsparciem dla Rządu, polityków. W polskiej rzeczywistości NGOsy przejęły rolę Państwa.

Obecni na Okrągłym Stole przedstawiciele młodych zaznaczyli, że mówiąc o reformie systemu edukacji w Polsce, w pierwszej kolejności należy mówić o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży i reformie szkolnictwa w taki sposób, by młodzi uczestnicząc w życiu szkoły mieli poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. Zwrócili uwagę na stygmatyzację chorób psychicznych w społeczeństwie i w związku z tym strach młodych przed szukaniem pomocy.

Poseł Marek Rutka podniósł, że obecnie nie ma w Polsce systemowej obowiązkowej edukacji rodziców podczas uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia. Przyszłe matki i przyszli ojcowie u progu tak dużych zmian w życiu nie są uczeni jak radzić sobie z problemami wynikającymi z rodzicielstwa. Kobiety nie są uczone jak radzić sobie z depresją poporodową, gdzie szukać pomocy. To musi się zmienić.

53022545348 731244854e o

Podczas debaty zwrócono uwagę na to, że myśląc o naprawie systemu nie można skupić się tylko i wyłącznie na zwiększeniu etatów psychologów szkołach, ale też te etaty muszą być kimś obsadzone. Muszą być to ludzie kompetentni, z dużą wiedzą, odpowiednio wyszkoleni i przede wszystkim dobrze opłacani, tak żeby nie uciekali tam, gdzie będą mogli więcej zarobić.

Poseł Anita Kucharska-Dziedzic przedstawiła problem zwiększającej się rok do roku liczby prób samobójczych i samobójstw dzieci i młodzieży oraz ich przyczyn, których jedną z nich jest przemoc w rodzinie, przemoc nie tylko wobec dorosłych członków rodziny, ale również, a często przede wszystkim wobec nieletnich. Mówiła m. in. o planowanych zmianach w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, konieczności ustandaryzowania opieki nad dzieckiem, wprowadzeniu tzw. karty ryzyka jako narzędzia do wykrywania przemocy wobec dziecka, a także objęciu ofiar przemocy pomocą psychologiczną ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

53022058216 bc9156a776 o

W odpowiedzi na wypowiedź pani poseł, Małgorzata Maria Ziemnicka, przedstawicielka Nowej Lewicy w Radomiu, przedstawiła problem pseudonaukowej teorii tzw. alienacji rodzicielskiej, teorii która jest zakazana w całym cywilizowanym świecie, a w Polsce na jej podstawie sądy rodzinne przymuszają dzieci/ofiary przemocy ze strony jednego z rodziców, do nieograniczonych, niczym nieskrępowanych kontaktów z tym rodzicem. Ma to oczywiście bardzo duży wpływ na pogarszający się stan psychiczny małoletniej ofiary i pogłębia jej traumy. Poseł Anita Kucharska-Dziedzic poinformowała w związku z tym o planowanych również tej sprawie zmianach w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym m. in. o obowiązku wyznaczania pełnomocników dla osób małoletnich również w sprawach cywilnych, a także o obowiązku wytłumaczenia się do protokołu przez sędziego rodzinnego dlaczego nie chciał wysłuchać w danej sprawie dziecka i wydając orzeczenie nie wziął pod uwagę jego woli.

DZIECKO MUSI WRESZCZCIE ZOSTAĆ UPODMIOTOWIONE!!!

Na zakończenie wszyscy jego uczestnicy złożyli podpisy pod spisanymi postulatami Okrągłego Stołu, w tym:

  • Powołanie zespołu Międzyresortowego ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.
  • Psycholog dostępny w każdej szkole i edukacja emocjonalna w podstawie programowej.
  • Dostęp do opieki psychologicznej bez zgody rodziców od 15 roku życia.
  • Ustawa o zawodzie psychologa.
  • Zwiększanie nakładów na wynagrodzenia i infrastrukturę w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
  • Objęcie pomocą psychologiczną całej rodziny w ramach standardu opieki nad dzieckiem w kryzysie.
  • Obowiązek finansowania interwencyjnej pomocy i terapii posttraumatycznej dla dzieci – ofiar i świadków przemocy z Funduszu Sprawiedliwości.
  • Monitorowanie zagrożeń zdrowia psychicznego u dzieci przez nauczycieli już od przedszkola i przez pediatrów w ramach bilansów.
  • Szkolenia dla nauczycieli z rozpoznawania zagrożeń dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

53022446995 ecc44ca785 o

Radomską Nową Lewicę reprezentowali: Patryk Fajdek, Małgorzata Maria Ziemnicka, Dorota Wiśniewska oraz Tytus Kacprzak.

Okrągły Stół podsumowanie 18 spotkań w Polsce 04.07 copy

Zaapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wystąpienia Małgorzaty Marii Ziemnickiej→TUTAJ!

Poczujcie  atmosferę  podsumowania incjatywy Okrągłego Stołu w sprawie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej oglądając  zamieszczone niżej zdjęcia:

Sejm - podsumowanie inocjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inocjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inocjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inocjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inocjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inocjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inocjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inicjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inicjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inicjatywy Okrągłego StołuSejm - podsumowanie inicjatywy Okrągłego Stołu

 [Opr.MMZ,AL,PF]

Radom, dnia 05 lipca 2023r.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem