Uchwały I Mazowieckiego Kongresu Nowej Lewicy przyjęte przez delegatów w dniu 27 listopada 2021r.:
_______________________________________________________________________
1/ UCHWAŁA MAZOWIECKIEGO KONGRESU WOJEWÓDZKIEGO NOWEJ LEWICY
z dnia 27 listopada 2021 r. w sprawie priorytetów programowych organizacji wojewódzkiej
Na podstawie art. 31 ust. 1 lit. b Statutu Nowej Lewicy Mazowiecki Kongres Wojewódzki Nowej Lewicy uchwala, co następuje:
- 1. Przyjmuje się priorytety programowe partii w brzmieniu określonym w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały.
- 2. Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia.
___________________________________________________________________
2/ UCHWAŁA MAZOWIECKIEGO KONGRESU WOJEWÓDZKIEGO NOWEJ LE
z dnia 27 listopada 2021 r. w sprawie ustalenia liczby członków i członkiń Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej
Na podstawie art. 31 ust. 1 lit. e Statutu Nowej Lewicy Mazowiecki Kongres Wojewódzki Nowej Lewicy uchwala, co następuje:
- 1. Ustala się liczbę członków i członkiń Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej na 68.
- 2. Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia
__________________________________________________________________
3/ UCHWAŁA MAZOWIECKIEGO KONGRESU WOJEWÓDZKIEGO NOWEJ LEWICY
z dnia 27 listopada 2021 r. w sprawie ustalenia liczby wiceprzewodniczących wojewódzkich
Na podstawie art. 31 ust. 1 lit. h Statutu Nowej Lewicy Mazowiecki Kongres Wojewódzki Nowej Lewicy uchwala, co następuje:
- 1. Ustala się liczbę wiceprzewodniczących wojewódzkich na 12.
- 2. Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia.
________________________________________________________________
4/ UCHWAŁA MAZOWIECKIEGO KONGRESU WOJEWÓDZKIEGO NOWEJ LEWICY
z dnia 27 listopada 2021 r. w sprawie zwołania ogólnych zebrań organizacji powiatowych
Na podstawie art. 49 ust. 7 Statutu Nowej Lewicy Mazowiecki Kongres Wojewódzki Nowej Lewicy uchwala, co następuje:
- 1. Zwołuje się ogólne zebrania organizacji powiatowych (miejskich) i zebrania delegatów w organizacjach powiatowych (miejskich) w następujących powiatach i miastach na prawach powiatu:
- białobrzeskim
- ciechanowskim
- garwolińskim
- gostynińskim
- grodziskim
- grójeckim
- kozienickim
- legionowskim
- lipskim
- łosickim
- makowskim
- mińskim
- mławskim
- nowodworskim
- ostrołęckim
- ostrowskim
- otwockim
- piaseczyńskim
- płockim
- płońskim
- pruszkowskim
- przasnyskim
- przysuskim
- pułtuskim
- radomskim
- siedleckim
- sierpeckim
- sochaczewskim
- sokołowskim
- szydłowieckim
- warszawski zachodnim
- węgrowskim
- wołomińskim
- wyszkowskim
- żuromińskim
- zwoleńskim
- żyrardowskim
- st. Warszawa
- Radom
- Płock.
- 2. 1. Wyznacza się daty ogólnych zebrań organizacji powiatowych (miejskich) i zebrania delegatów w organizacjach powiatowych (miejskich) na nie później niż 31 stycznia.
2. Daty ogólnych zebrań organizacji powiatowych (miejskich) i zebrania delegatów w organizacjach powiatowych (miejskich) przewodniczący tych organizacji uzgodnią ze współprzewodniczącymi organizacji wojewódzkiej.
- 3. Uchwała wchodzi w życie z chwilą podjęcia.
5/ Priorytety programowe Mazowsza
Załącznik nr 1
My, ludzie Lewicy, zebrani dzisiaj na Mazowieckim Kongresie Nowej Lewicy, patrząc w przyszłość, pamiętając o dorobku mijających pokoleń, proponujemy mazowieckiej społeczności do dyskusji następujące priorytety programowe:
Mazowsze w Europie to dwa obszary rozwoju, ale jeden region. Nasze NIE dla politycznego podziału Mazowsza to nie hasło, a współczesna konieczność równania szans rozwojowych regionu. Nasze TAK dla większych kompetencji samorządów to powrót do decentralizacji zadań państwa i środków budżetowych.
- Mazowsze, jako województwo równości i różnorodności to miejsce, gdzie każda osoba bez względu na wiek, pochodzenie, płeć, tożsamość i orientację seksualną, wyznawaną wiarę lub jej brak, czuje się bezpiecznie. Różnorodność to nasze wspólne bogactwo, to docenienie każdej i każdego z nas takich, jakimi jesteśmy.
Bezpieczne Mazowsze to policja, która ma czas na przeciwdziałanie przestępstwom i przemocy, a nie jest wykorzystywana do realizacji doraźnych zleceń partii politycznych. To godnie wynagradzani funkcjonariusze pracujący w odpowiednich warunkach. To drogi, na których nikt nie ginie.
Rozwój sieci dróg i odbudowa połączeń kolejowych na Mazowszu. Chcemy przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. Sprawnie zorganizowana sieć transportowa powinna zapewniać dobry dojazd do i z pracy, szkół, domów kultury, Ośrodków Pomocy Społecznych i placówek ochrony zdrowia.
Rozwój sieci dróg rowerowych i bezpieczne przejścia dla pieszych. Chcemy, żeby Mazowsze stało się wzorem pod względem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.
Rozwój cyfrowy Mazowsza dla gospodarki i mieszkańców. Chcemy zapewnić mazowieckiej społeczności dostęp do szybkiego Internetu w każdej gminie, w każdej miejscowości, w każdym gospodarstwie domowym. Chcemy przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, pomagać mieszkańcom i mieszkankom Mazowsza w wykorzystaniu wszystkich możliwości, jakie daje cyfrowa administracja.
Dostęp do godnej pracy i godnej płacy na Mazowszu. W Warszawie stopa bezrobocia należy do najniższych w Polsce i wynosi zaledwie 1,9%. Z drugiej strony, na terenie województwa mazowieckiego znajduje się powiat szydłowiecki, w którym poziom bezrobocia wynosi 24,3%. Będziemy współpracować z biznesem w celu stworzenia dobrze płatnych miejsc pracy, by zwalczyć wieloletni problem jakim jest lokalne bezrobocie na Mazowszu.
- Mieszkanie prawem, a nie towarem. Mieszkanki i mieszkańcy Mazowsza powinni móc mieszkać w godnych warunkach na europejskim poziomie, w wybranym przez siebie miejscu, blisko niezbędnych usług i możliwości edukacji oraz zatrudnienia. Chcemy zapewnić dostęp do mieszkań na wynajem w przystępnych cenach, co jest standardem cywilizowanych, solidarnych społecznie państw. Budowa nowych mieszkań powinna odbywać się wraz z harmonijnym rozwojem infrastruktury – nie tylko dróg, ale i szkół, przedszkoli, żłobków, instytucji kultury i usług społecznych. Będziemy wspierać rozwój budownictwa komunalnego i spółdzielczego lokatorskiego.
- Nowoczesna edukacja to świadome i odporne na populizm społeczeństwo.Chcemy nowoczesnej szkoły i edukacji opartej o współczesną naukę. Dostęp dzieci do nowoczesnych narzędzi do nauki nie powinien być warunkowany zamożnością rodziców. Podręczniki szkolne powinny być bezpłatnie dostępne w wersji elektronicznej, aby odciążyć coraz cięższe plecaki uczniów. NIE dla religii w szkole, a także prawicowej indoktrynacji w szkołach, TAK dla rzetelnej edukacji seksualnej, która daje konieczną wiedzę i bezpieczeństwo.
Zdrowe Mazowsze. Chcemy, aby na Mazowszu wszyscy mieli dostęp do kompleksowej ochrony zdrowia i profilaktyki w swojej gminie oraz opieki specjalistycznej na poziomie powiatowym. W każdym powiecie powinien być szpital z kompletem stale gotowych do przyjmowania pacjentów oddziałów. Chcemy, aby personel medyczny miał zapewnione finansowe i pozafinansowe warunki pracy, które odpowiadają ich kwalifikacjom. Chcemy, aby rząd uzupełnił braki w samorządowych budżetach, pozwalając im na dalsze nieprzerwane prowadzenie zakładów opieki zdrowotnej. Chcemy wsparcia zdrowia psychicznego wszystkich Mazowszan, szczególnie dzieci i młodzieży.
- Rolnictwo jest filarem Mazowsza. Chcemy, aby producenci byli jak najbliżej konsumentów i aby do nich trafiała jak największa część przychodów ze sprzedaży artykułów pochodzenia rolnego. Mówimy TAK dla rynków sprzedaży lokalnej i bezpośredniej. Chcemy wspierać rozwój konkurencyjnej i dostępnej sieci przetwórstwa i przechowywania produktów, a także wspierać rolników we wdrażaniu ekologicznych metod uprawy i cywilizowanych metod hodowli zwierząt.
Świeckie Mazowsze. Tylko świeckie państwo zapewnia prawdziwą wolność religijną i wolność sumienia swoim obywatelkom i obywatelom. Świeckie państwo na poziomie regionalnym to szkoły, urzędy i instytucje publiczne wolne od symboli religijnych, to szpitale bez tzw. „klauzuli sumienia”, a także zachowywanie świeckiego charakteru wydarzeń i uroczystości publicznych.
Mazowsze przeciwko przemocy domowej. Przemoc domowa, której ofiarami padają głównie kobiety i dzieci, to ogromny problem w całej Polsce. Chcemy, żeby Mazowsze było regionem skutecznego systemowego prawnego i psychologicznego wsparcia ofiar przemocy domowej, a także zwiększania świadomości dotyczącej sposobów reagowania na tego rodzaju przemoc w sąsiedztwie.
- Zielone Mazowsze:
- Czyste powietrze. Chcemy zapewnić Mazowszankom i Mazowszanom bezpieczne środowisko, wspierając ich finansowo i organizacyjnie w przechodzeniu na ekologiczne źródła ciepła i energii elektrycznej. Chcemy, aby każde gospodarstwo domowe na Mazowszu mogło stać się prosumentem – nie tylko zużywać, ale i produkować energię.
- Recykling to niższe ceny wywozu śmieci – chcemy zapewnić sprawną i efektywną kosztowo zbiórkę dobrze posortowanych odpadów, a także bazę ich przetwarzania w najlepszy i najbardziej ekologiczny sposób.
- Chcemy ochrony wód przed zanieczyszczeniami przez rozbudowę sieci kanalizacyjnej i systemów oczyszczania ścieków, chcemy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zabezpieczenia zaopatrzenia w wodę dzięki budowie zbiorników retencyjnych i instalacji przeciwpowodziowych.
- Chcemy, aby Mazowsze nadal było zielone – chcemy jak najwięcej obszarów chronionej przyrody, jak najwięcej dostępnych dla wszystkich w ich okolicy lasów.